Home Resurse||legislatie & info Raporteaza un abuz

Bona/babysitterul, parintii si copiii pot raporta autoritatilor competente situatiile de abuz cu care se confrunta sau pe care le observa.

Va punem la dispozitie datele de contact ale celor mai importante institutii care va pot ajuta:

Politie

• 112 - apel gratuit

Ambulanta

• 112 - apel gratuit

Telefonul copilului

• 116.111 - apel gratuit, pentru situatiile de incalcare a drepturilor copilului

Directia Protectia Copilului

Inspectia Muncii

• 021-302.70.54

Daca te-ai intalnit in munca ta cu situatii in care siguranta sau sanatatea copilului a fost pusa in pericol de catre unul sau mai multi dintre adultii din jurul lui, nu ezita. Contacteaza autoritatile competente! Aici sunt datele de contact ale acestora.

Oricare dintre membrii Asociatiei poate raporta un abuz asupra unui copil, atat bonele cat si parintii care au o bona angajata.
Legea nr.272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, precizeaza ca:

Citeşte mai mult...